Globe Programı Nedir?

 
 


GLOBE (Çevre Yararına Küresel Öğrenme ve Gözlemler) Programı ilköğretim ve liseye yönelik, uluslararası bir uygulamalı bilim ve eğitim programıdır.


Ortaöğretim öğrencilerine özellikle doğayı gözlemleyerek bilimsel çalışmalar yaptırmayı hedefleyen ve bunları bilim adamlarıyla paylaşmalarına olanak veren GLOBE programı dünyanın en saygın kurumlarından NASA, Colorado State Üniversitesi, NSF (Amerikan Ulusal Bilim Vakfı), UCAR (Atmosfer Araştırmaları Üniversite Derneği) ve  Amerikan Hükümeti tarafından desteklenmektedir.
   
                 
   

İlk adımı 1995 yılında atılan GLOBE, ABD Başkan Yardımcısı Albert Gore'un 22 Nisan 1996'daki Dünya Günü'nde tüm ABD okullarını programa katılmaya davet etmesiyle başlamıştır.


Okullar tarafından ortak olarak gerçekleştirilen bir girişim olan GLOBE, ABD’de NOAA, NASA, NSF, ve EPA sponsorluğundaki Federal bazlı kurumlararası bir program önderliğinde, 140’tan fazla üniversiteyle, eyalet ve yerel okul sistemleriyle ve devlete bağlı olmayan kuruluşlarla ortak bir şekilde yürütülmektedir.

 
                 
 

Şu an program 110 ülkeden, 40.000 GLOBE eğitimi almış öğretmenin temsil ettiği  20.000 okulun katılımıyla devam etmektedir. Bugüne kadar bu okullardan 18 milyondan fazla ölçüm sisteme kaydedilmiştir ve bu sayılar giderek artmaktadır.


Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında, çevre bilincinin gelişmesi ve evrensel bilim ve gözlemi geliştirmek amacıyla imzalanan anlaşma ile Türkiye, 5 Mayıs 1995 tarihinde GLOBE Programı’na katılmıştır.

 
   
 
 
 

Şuan itibariyle Türkiye’den 76 okul GLOBE Programı’na üyedir.

 
 
 
  GLOBE Programı’nın Amacı Nedir?  
                 
 

Projenin amacı, çevredeki değişimleri (hava, su, toprak ve bitki örtüsü üzerinde) periyodik olarak ölçümler yaparak saptamak ve verileri bilim adamları ile paylaşarak gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olmaktır.

 
                 
 

GLOBE’un Öğrenci ve Öğretmenlere Katkısı Nedir?

 
                 
 
GLOBE öğrencilere aşağıdaki etkinliklerde bulunarak öğrenme fırsatını vermektedir:
 
 

Öğrenciler ülkelerinde uygulanan öğretim programına

bağlı olarak protokol adı verilen 5 ana konuda – atmosfer,

fenoloji, toprak, kara örtüsü, hidroloji- özellikle yaşadıkları

cevrede gözlem ve deneyler yaparak, bu çalışmalarının

sonuçlarını dünyanın hemen her ülkesinden yaşıtlarıyla

ortak çalışmalarla geliştirerek, bilim adamlarının

kullanabileceği veriler şeklinde paylaşmaktadırlar;

Elde ettikleri verileri Internet aracılığıyla öğrenci veri

arşivine rapor etmektedirler;

Veri gruplarını analiz etmek için etkileşimli Web sitesinde

haritalar ve grafikler yaratmaktadırlar;

Dünyadaki bilim insanlarıyla ve diğer GLOBE öğrencileriyle

işbirliği yapmaktadırlar.

 
 
 
 

GLOBE öğretmenlere şu şekillerde yardımcı olmaktadır:

 

Mesleki gelişim seminerleri vasıtasıyla öğretmenlere

eğitim vermektedir;

 

Öğretmenler için rehber kitapçıklar, “nasıl yapmalı” video

kasetleri ve diğer materyaller sunmaktadır;

 

Bir yardım masası, bilim insanları ve üyeler vasıtasıyla

öğretmenlere sürekli olarak destek sağlamaktadır;

 

Web’de chat olanağı ve isim listeleri yoluyla tüm

dünyadaki diğer öğretmenlerle, öğrencilerle ve bilim

insanlarıyla iletişim kurma olanağı sunmaktadır.
 

 

GLOBE Uluslararası ve Amerikalı üyelerine:

 

"Eğitimcinin Eğitilmesi" ile ilgili seminerler,

 

Danışman öğretmenler için rehberlik ve destek

sağlamaktadır.

 
                 
 

GLOBE Niçin Değerlidir?

 
                 
 

GLOBE, öğretmenleri, öğrencilerin fen, matematik ve bilgisayar ve network teknolojisi kullanımı alanlarındaki başarılarını artırmalarına yardım edebilmelerini sağlayacak şekilde eğitmektedir.


GLOBE öğretmenlerin ve öğrencilerin ülkesel ve yerel eğitim hedeflerine ve standartlarına ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.


GLOBE herhangi bir görüşün savunuculuğunu yapmaksızın, bilimsel bir bakış açısıyla öğrencilerin çevre bilinçlerinin artmasını sağlamaktadır.
 
       
 

GLOBE öğrencilerin gerçek anlamda bilimle uğraşmalarını, ölçümler yapmalarını, verileri analiz etmelerini, bilim insanlarıyla birlikte araştırmalara katılmalarını sağlayarak bilimi daha iyi anlamalarını sağlamaktadır.


GLOBE öğrencileri, bilim insanlarına araştırmalarında kullanmaları için veriler sunmakta ve böylece onların çalışmalarına katkıda bulunmaktadır.


GLOBE sanayi dünyası, akademik camia ve devlet için geleceğin bilim insanı ve araştırmacı adayı kanallarının genişletilmesine yardımcı olmaktadır.


Misyonu bilimin öğrenilmesini ve öğretilmesini daha üst düzeye çekmek, bireylerde çevre bilincini ve sorumluluğunu geliştirmek ve bilimsel keşfi artırmak olan GLOBE programı geleceğin bilim adamı olan öğrencilerinize analitik düşünme becerisi katmayı da hedefler.
       

Öğrencileriniz bu çalışmalara katılarak dünyanın en prestijli programlarından birinde çalışma olanağı elde edecekler, ayrıca dünyanın en saygın bilim kurumları ve bilim insanları ile ortak çalışmalar yaparak bilimsel çalışmanın zevkine varacaklar, çalışmalarını paylaşmak için sene içinde dünyanın dört bir yanında sergilenen çalışmalara katılabilecekler, yurtdışında benzer çalışmalar yapan arkadaşlarını ülkemizde misafir edebilecekler, dünyanın en prestijli programlarından birini yürüten saygın bir okulun mezunu olacaklar, mezuniyetlerini takiben de özellikle uluslararası üniversitelerde okumak istediklerinde kabul
alma ve burs bulma olasılıkları artacaktır.

 

Nobel ödülü sahibi
Dr. Leon Lederman

"GLOBE kesinlikle çocukların bilimle uğraşmalarını sağlamak için kullanılabilecek en ideal program."

 
 

 

 
 
Globe Programı ve Davis Meteoroloji İstasyonları
 
   

 Eğitimde

 Uygulamalar Ana Sayfa

Davis ve Globe Programı