Sporda Davis Meteoroloji İstasyonları

 
                 
 

Rüzgar sörfü, yelkencilik, genel havacılık, sportif havacılık (serbest paraşüt, planör, yelkenkanat, yamaç paraşütü, balon,..vs), model uçakçılık, motor sporları, atletizm, futbol,
at yarışları, golf ve outdoor aktivitleri düzenleyen hemen hemen tüm kulüp ve kurumlar, çalışmalarını planlarken ve yürütürken anlık hava durumu bilgisine ihtiyaç duyarlar.

 

Kulüp/kurum tesislerinize ya da yarışma alanlarına Vantage Pro2 meteoroloji istasyonu kurarak (6152EU, 6162EU), yarışma planlarını veya sonuçlarını etkileyebilecek gerçek zamanlı hava durumu bilgisine istediğiniz anda ulaşabilir, bu verileri büyük ekranlarla veya periyodik anonslarla tüm yarışmacı ve üyelerinize iletebilirsiniz. Tüm bu meteorolojik verileri, önceki veya sonraki yıllarda yapılan aktivitelerdeki
koşullarla mukayese etmek için arşivleyebilirsiniz.
 

 
 
 

 

Davis Vantage Pro2 istasyonları Pekin 2008 olimpiyatlarında tüm müsabaka sahalarında ve Pekin'de hava durumunun takibi ve erken uyarı altyapısı oluşturulması için tercih edilen ürün olmuştur. Yukarıda Pekin Olimpiyat Stadı “Kuş Yuvası”nın içine Vantage Pro2 meteoroloji istasyonu kurulurken bir estantane. Konuya ilişkin daha fazla bilgi için:

 

Vantage Pro Goes For the Gold
Meteorological automatic station set up in Bird Nest
View from Inside a Bird's Nest
             
 
 

Shanghai, Çin’deki araba yarışlarında Avustralya Takımı’nın PIT'inde kullandığı Vantage Pro2 meteroloji istasyonu.


Arjantin’in en önemli araba yarışlarından biri olan Turismo Competición 2000’de Honda Takımı’nın idare merkezi ve Vantage Pro2.

 

Vantage Pro2 meteroloji istasyonunuzla (6152EU, 6162EU) açık alanda yapılan tüm spor aktivitelerini doğrudan etkileyen aşağıdaki meteorolojik verileri ölçmeniz mümküdür:
 

 • Barometrik Basınç,
 • İç ve Dış Sıcaklık,
 • İç ve Dış Nem,
 • Rüzgar Hızı ve Yönü,
 • Hissedilen Sıcaklık,
 • Yağış,
 • Çiy Noktası,
 • UV,
 • Güneş Radyasyon,
 • Hava Tahmini,
 • Aktivitenizi etkileyebilecek hava değişkenlerine ilişkin belirleyeceğiniz alt ve üst limitler oluştuğunda alarmlar ve pek çok diğer özellik.


Bütün bunlara ilave olarak, tesislerinizdeki mevcut hava durumu bilgisini kulüp/kurumunuzun web sitesinden sürekli güncelleyerek yayınlayıp, aktivitelerinize katılacak üye, yarışmacı veya sporcuların aktivite alanına gelmeden önce alandaki hava durumu bilgisini internet üzerinden gerçek zamanlı görmelerini sağlayabilirsiniz.
 

 
 

Vantage Pro2 meteoroloji istasyonu (6152EU, 6162EU) özellikle hava ve su sporları ile atletizmde oldukça kritik bir parametre olan anlık rüzgar bilgi-sini 2.5 saniyede bir güncelleyerek verir. Ayrıca ortalama rüzgar ve 10 dakikalık hakim rüzgar yön/şiddetine dair verileri de elde etmenizi sağlar.

 

İstasyonun temel hava değişkenlerine dair verileri kullanarak otomatik olarak hesapladığı Çiy Noktası,
Rüzgar Soğutma Etkisi ve Hissedilen Sıcaklık gibi değerleri de konsol ekranında ve WeatherLink
yazılımı üzerinden bilgisayarınızda görmeniz mümkündür. Örneğin; yine WeatherLink yazılımı tarafından hesaplanan Hava Yoğunluğu değeri
özellikle motor ayarı için önemli bir parametredir. Mevcut hava yoğunluğu değerinin bilinmesi motor sporlarında bu bilgiye sahip olan ekiplere büyük
avantaj sağlamaktadır. Aralarında Formula 1 takımlarının da olduğu pek çok motor sporları
takımları Vantage Pro2 meteoroloji istasyonlarını (6152EU, 6162EU) kullanarak pistlerdeki gerçek zamanlı hava durumu bilgisine sahip olmakta ve takım kararlarını bu doğrultuda vermektedir.

 

İstanbul Park F-1 Pisti'nde Teknik Grup Ltd. tarafından kurulan Vantage Pro2 istasyonu kullanılmaktadır.


Batı Avusturalya Planör Şampiyonası’nda Vantage Pro2.

 
     
 
 
 
 


AC Milan ve Inter takımlarının maçlarını oynadığı Milano'daki San Siro Stadı'ndaki meteorolojik koşullar, Vantage Pro2 ile ölçülmektedir.

 

Davis hava istasyonları Veliefendi Hipodromu'nda kullanımdadır.

 
 
 
 

Golf sahaları, at yarışı pistleri ve futbol sahaları da Vantage Pro2 meteoroloji istasyonlarının sıkça kullanıldığı alanlardır. Vantage Pro2 meteoroloji istasyonuna, Davis Toprak Sıcaklık/Nem ve Yaprak Islaklık İstasyonu ve sensörleri entegre edilerek, yeşil alanların sulama yönetimi/bakımı yapılabilmekte, müsabaka öncesinde ve sırasında sahanın durumu takip edilebilmektedir.

 
                 
 
   
 
 

Hormel Stadı
Medford, MA, ABD
 
Ralph Wilson Stadı
NHL Winter Classic 2008
 
Telstra Stadı NSW,
Avustralya
 
 
 
  Hava durumu, atmosfer şartlarından etkilenen ortamlarda yapılan spor faaliyetlerinde, gerek sporcuların sağlık durumları gerekse müsabakanın sonucu açısından önemlidir. Örneğin motor sporlarında yağmur yarışın sonucunu etkilerken, kısa mesafe atletizm yarışlarında, limitlerin dışında bir rüzgar şiddeti kırılan rekorun geçersiz sayılmasına neden olabilir. Özellikle aşırı sıcak ve soğuk havalarda yapılan karşılaşmalarda sporcuların olumsuz etkilendikleri ve hatta hayatlarını kaybettikleri bilinmektedir. Bu nedenle müsabaka öncesi ve müsabaka sırasındaki hava durumu hakkında bilgi sahibi olunması, sporcu sağlığı ve performansı anlamında önemlidir.  
 
 
 
     
 
 


St. Petersburg Grandprix'ine katılan Team Penske Takımı'nın tırında ve kontrol biriminde kurulu
Vantage Pro2 Meteoroloji İstasyonu.

 
 
 
   

 Denizcilikte

 Uygulamalar Ana Sayfa

Havacılıkta