Havacılıkta Davis Meteoroloji İstasyonları

 
                 
 

Tam donanımlı otomatik meteorolojik gözlem istasyonları (AWOS) ile donatılmış havaalanlarındaki meteorolojik koşullar, kimi zaman yakınlarındaki daha küçük çaplı havaalanlarındaki meteorolojik koşullardan oldukça büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Bu tip küçük havaalanı ve pistleri kullanan pilotlar için en yakındaki AWOS’tan ölçülen değerlerden ziyade iniş yapılacak pistteki gerçek zamanlı hava koşullarını bilmek güvenli iniş ve kalkış açışından büyük önem arz etmekdir.

Öte yandan AWOS ile donatılmış havalanında düzenlenen havacılık gösterilerinde, organizatörler, katılımcılara anlık rüzgar, sıcaklık, nem, basınç ve yağış bilgilerini vermek için çoğu kez ilave olarak Vantage Pro2 tipi meteroloji istas-yonları kullanmayı tercih etmekdirler. Bu istasyonlar ayrıca havaalanındaki sabit ana meteorolojik gözlem istasyonun yedeği olarak da görev yapabilmektedir.

 


Bolonya Havaalanı'nda Vantage Pro2

 
     
 

EAA (Experimental Aircraft Association) tarafından düzenlenen 2009 AirVenture Oshkosh Havacılık Gösterileri'nde Vantage Pro2.
 
Vantage Pro2 meteoroloji istasyonları dünya genelinde;
 

  Küçük çaplı havaalanlarıda,
  Helikopter pistlerininde,
  Uçak motor testlerinin yapıldığı tesislerde,
  Havadan tarımsal ilaçlama yapılan bölgelerde,
  Havacılık gösterilerinde,
  Sportif havacılık aktivitelerinde (paraşüt, planör, yelkenkanat, yamaç paraşütü, microlight, ultralight ve balon uçuşları)
  Uzay Mekiği / İinsansız Hava Aracı (İHA/UAV) operasyonlarında başarıyla kullanılmaktadır.
 
     
 
   
 
 


Kolombiya’da başlıca şehir ve uluslararası havaalanlarına kurulan 50 adet Vantage Pro2 istasyonu ile ülkenin en büyük özel meteoroloji gözlem ağı projesi gerçekleştirilmiştir. Bu istasyonlardan biri de Bogota’daki El Dorado Uluslararası Havaalanı’nda hizmet vermektedir.

 


Uluslararası bir enerji şirketi olan Hollandalı TAQA Energy BV’nin Kuzey Denizi’ndeki P15 Charly Doğal Gaz Depolama Platformu’na helikopterlerin güvenli iniş-kalkış yapabilmeleri için, biri platformun kulesinde, diğeri ise vinçte olmak üzere iki adet Vantage Pro2 istasyonu kurulmuştur.

 
 
 
 
 
 
 

Vantage Pro2, modüler yapısı, mobil kullanıma uygun oluşu ve kolay/hızlı kurulumu ile İnsansız Hava Aracı (İHA/UAV) operasyonlarında kullanıcıların en büyük yardımcılarından biri olmuştur.
 


Hezarfen Havaalanı kulesinde Vantage Pro2.

 
 
 
 
 
 
 


Vantage Pro2 Meteoroloji İstasyonu, helikopter pistleri için ideal hava durumu gözlem sistemlerinden biridir. Dünya genelinde bu amaçla çok sayıda kullanıcı tarafından kullanılan Vantage Pro2, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın da Hava Grup Komutanlıkları’na bağlı helikopter pistleri için seçtiği sistem olmuştur.

 
 
 
 
 
 
 

Hırvatistan Varzdin Havaalanı'nda Vantage Pro2.
 


Kodak Albuquerque Balon Festivali'nde Vantage Pro2.

 
 
 
 
 
 
 

Batı Avusturalya Planör Şampiyonası’nda kullanılan Vantage Pro2, yarışmacıların güvenli uçuş yapabilmelerine olanak tanımıştır. 
 


Bakioğlu Holding kuruluşu olan Baktrans Taşımacılık Tic. A.Ş.'nin İzmir'deki helikopter pistinde hava durumu koşulları Vantage Pro2 ile takip edilmektedir.

 
                 

 Sporda

 Uygulamalar Ana Sayfa

Rüzgar Enerjisinde