Tarımda Davis Meteoroloji İstasyonları

 
                 
  İster ufak bir bahçede, ister büyük bir arazide olsun, şayet tarımsal üretim yapıyorsanız, ya da yeşilalan yönetimi ile ilgileniyorsanız (golf sahaları gibi), sulama veya hastalık-zararlılarla mücadelede doğru kararlar verebilmeniz için
hassas ve yüksek doğruluklu hava durumu bilgisine ihtiyaç duyarsınız.

Bölgenize dair hava tahmini raporu alabileceğiniz çeşitli kaynaklar olmakla birlikte, bu tahminler genellikle sizin
arazinize uzak bölgelerde konumlandırılmış meteoroloji istasyonları tarafından üretilmektedir. Ancak bu tahminler; bölgesel olarak değişkenlik gösteren ve tarımsal üretim için oldukça kritik parametreler olan anlık rüzgar değişimleri ve
don tehlikesi hakkında bilgi içermemektedir. Öte yandan
yapılan hava tahminlerinin de her zaman güvenilir olmadığı bilinmektedir.
   
                 
 
  Davis meteoroloji istasyonları, arazinizdeki hava durumu koşullarına dair anlık ve hassas bilgileri alabilmeniz için en ideal çözümdür. Davis meteoroloji sistemleriyle sadece anlık verileri almakla kalmaz, ayrıca yakın geçmişe dair verileri de elde edebilir (aylık yağış miktarı gibi) hatta son bir kaç yılın verilerini de arşivleyebilirsiniz.

Teknik Grup, hangi sensörlerin hangi uygulama için gerekli olduğu ve en etkili şekilde istasyondan verilerin nasıl alınacağı hususlarında müşterilerine destek olmaktadır.
 
                 
 
Vantage Pro2 Meteoroloji İstasyonları standart olarak (6152EU); rüzgar hızı/yönü, sıcaklık, nem, basınç ve yağış ölçümlerini yapmaktadır. Bununla birlikte istasyonunuza UV ve Solar Radyasyon sensörleri ilave ederek (6162EU), ürün yetiştirme koşulları hakkında daha fazla önemli bilgiye ulaşabilirsiniz. Örneğin; istasyonunuza ilave edeceğiniz Solar Radyasyon sensörü, Evapotranspirasyon (ET) ölçümü de yapabilmenize olanak tanıyacaktır.
 
                 
 
Ayrıca sisteminize, özellikle tarımsal meteoroloji için büyük önem arz eden aşağıdaki sensörleri de ilave etmeniz mümkündür:
 
Toprak Sıcaklık Sensörü (sisteme ilave edeceğiniz 6345OV Toprak Sıcaklık/Nem ve Yaprak Islaklık İstasyonu’na 4 adede kadar bağlayabileceğiniz bu sensörle 4 farklı derinlikten toprak sıcaklığını ölçümleyebilirsiniz),  
İlave hava ve su sıcaklık sensörleri,
Toprak Nem Sensörü (yine ilave tek bir 6345OV modülü üzerinden 4 farklı derinliğe kadar toprak nemini ölçümleyebilirsiniz),
Yaprak Islaklık Sensörü (yine ilave tek bir 6345OV modülü üzerinden 2 farklı noktadan yaprak ıslaklığını/nemini ölçümleyebilirsiniz)
 
                 
  Weatherlink Yazılım ve Datalogger Paketi sayesinde, istasyonunuzun ölçtüğü tüm verileri bilgisayarınıza aktarabilir, anlık verilerin yanısıra, aylık ve yıllık analizleri de grafikler halinde elde edebilirsiniz.  
                 
 
  Kablosuz Davis meteoroloji istasyonları standart olarak 300 metre menzile sahiptir. Standart menzil artırıcı rölelerle istasyonun menzili 900 metreye, uzun menzilli röle ve Yagi/Omni anten kombinasyonları ile 1500 metreye kadar çıkartılabilir. Öte yandan tamamen Teknik Grup mühendis-lerince yerli olarak tasarlanmış GSM Modem seçeneği ile istasyondan alınan veriler GSM şebekesi üzerinden mesafe tanımaksızın istenilen yerden, istenilen zamanda alınıp, bilgisayarda değerlendirilebilir.

Davis meteoroloji istasyonları tüm bunlara ilave olarak, yetiştirdiğiniz ürüne göre belirleyeceğiniz kritik değerlere
dair alarmlar üretebilir, sulama sisteminizi açıp/kapatabilir
ve tamamen sizin arazinize ait hava tahminleri üretebilir.
 
                 
 
Opsyionel Tarımsal/Yeşil Alan Yönetimi Yazılım Modülü (P/N: 06511) ile WeatherLink yazılımına çiftçiler, yetiştiriciler ve yeşilalan yöneticilerine özel raporlar eklenebilir. Sizin tarafınızdan tanımlanacak büyüme mevsimi boyunca, üretim alanınızdaki hava koşullarını takvime göre değil, kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda takip edebilirsiniz.

Evapotranspirasyon (ET), bitki soğuklanma ihtiyacı, yaprak ıslaklık saatleri ve toprak sıcaklık saatleri gibi değerleri, tamamı kullanıcı tarafından sisteme girilmiş, eşik değerler ve başlangıç/bitiş tarihleri ile birlikte elde edebilirsiniz. Bunlara ilave olarak; GGD (Growing Degree-Days), sıcaklık-nem saatleri (kullanıcı tarafından girilmiş ürün, zararlı ve hastalık isimleri ile birlikte) ve ürün sulama yönetimi (sulama değerleri ve kullanıcı tarafından girilmiş K-faktör profilleri ile birlikte) bilgilerini de edinebilirsiniz.
 
 
     
 
  Öte yandan sisteme ilave edeceğiniz opsiyonel
E-Posta/Telefon Uyarı Modülü
(P/N: 6512)
7 gün/24 saat, hava koşulları kritik değerlere ulaştığı zaman kullanıcıyı e-posta veya telefonla uyarır. Alarm durumları ve mevcut hava durumuna ilişkin düzenli bilgileri e-posta adresinize gönderir. Ya da telefonla uyarılma seçeneğini seçtiğinizde, alarm durumları oluştuğunda telefonunuzu arayarak özel alarm tonlarıyla sizi uyarır. Uyarıyı aldığınızda meteoroloji istasyonunuzu veya WeatherLink programınızı kontol ederek, oluşan kritik değerlere dair detayları görebilirsiniz.
 
                 

                 
  Meteorolojini tarıma katkısı, tarlanın ekime hazırlanmasından başlayıp, ürünün değerlendirilme-sine kadar her aşamada olmaktadır. Toprağın sürülmesi, tohum atılması, ilaçlama, dondan korunma, depolama ve ürünün nakliyesinde meteorolojik şartların göz önünde bulundurulup çok iyi şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Hava ve iklim şartları çiftçilere, meyve üreticilerine ve tarımın diğer kolları ile uğraşan kişilere işlerini daha planlı biçimde yapmak, bitki ve hayvanları korumak açısından yol göstermektedir. Tarımsal hastalıkların kontrolünde ve bitki zararlarıyla mücadelede, tarlaların ve meyve bahçelerinin ilaçlanmasında yağış, sıcaklık, nem ve rüzgar bilgileri dikkate alınmalıdır.  
                 
 
Vantage Pro2 Kablolu/Kablosuz Meteoroloji İstasyonu hakkında daha fazla bilgi için...
Vantage Pro2 Plus Kablolu/Kablosuz Meteoroloji İstasyonu hakkında daha fazla bilgi için...
6345OV Toprak Sıcaklık/Nem ve Yaprak Islaklık İstasyonu hakkında daha fazla bilgi için...
 
                 
 
 

 

 

   

 Uygulamalar Ana Sayfa

Eğitimde