Yol Hava Durumu Bilgisinde Davis Meteoroloji İstasyonları

 
     
 
Kara, hava ve deniz ulaşımının güvenli şekilde yapılabilmesi meteorolojik şartların önceden bilinmesini gerektirmektedir. Karayolları, havaalanları ve limanların yapılacağı yerlerin daha yapımına başlanmadan meteorolojik şartların tespit edilmesi ve ona göre ekonomik olup olmayacaklarının ortaya konması gerekir. Yine taşıtların seyri esnasında hava şartlarının ne şekilde olacağı önceden bilinmelidir. Karayollarında meteorolojik koşullar çevre özellikleri ile birlikte ele alındığında yoğun kar ve sis ile rüzgarın etkisi kazalara sebep olan en önemli faktörlerdir. Yağış yolun kayma, sürtünme katsayısını azaltarak ve görüş mesafesini kısaltarak etkisini göstermektedir. Bu nedenle yeni yol yapımı gerektiğinde, meteorolojik şartların gözden geçirilmesi gerekmektedir.
 
     
   
     
  Vantage Pro2 Meteoroloji İstasyonları’nın yardımıyla; yollarda buzlanmanın nerelerde ve ne zaman başlayacağını önceden belirlemek ve yollara atılan kimyasalların doğru zamanda ve yeterli miktarda kullanılması sağlamak mümkündür.

Vantage Pro2 Meteoroloji İstasyonları sayesinde y
ağmur, kar, donma, buzlanma ve şiddetli rüzgâr önceden belirlenebilmekte, can ve mal kaybını minimuma indirmek için erken ve doğru müdahale imkanı sağlanabilmektedir.
 
     
 
Vantage Pro2 Meteoroloji İstasyonu’nda bulunan aşağıdaki sensörlerden alınan veriler WeatherLink USB veya Seri (RS232) datalogger’a aktarılır. 

- Sıcaklık/Nem Sensörü
- Basınç Sensörü
- Yağış Sensörü
- Rüzgar Hızı ve Yönü Sensörü
- Güneş Radyasyon Sensörü
- İlave Sıcaklık Sensönleri

Datalogger’da toplanan bu veriler RF (1.000 metreye kadar) veya GSM/GPRS modem (mesafe sınırı olmaksızın) vasıtasıyla istenilen merkeze aktarılabilir. WeatherLink datalogger’ı ayrıca MODBUS, SCADA, PLC ve yol uyarı sistemlerine bağlamak mümkündür.

 
 
     
  Kablosuz Vantage Pro2 Meteoroloji İstasyonları harici bir güç ihtiyacına gereksinim duymaksızın kendi güneş paneli ile çalışabilmektedir. Elektrik gücü tesis etmenin mümkün olmadığı noktalarda kullanım için idealdir.  
 
 
 
   
 
 
 
 
   
 
 
 
 
   
 

 Afet Yönetiminde

 Uygulamalar Ana Sayfa