Çevresel Gözlemde Davis Meteoroloji İstasyonları

 
     
 

Endüstriyel tesislerin, faaliyetlerinin bulundukları çevreye yaptığı etkilere ilişkin gözlemler ve bu gözlemlere dair istatistiki çalışmalar yapmaları, her geçen gün artan bir şekilde zorunlu hale gelmektedir.

 

Davis Vantage Pro2 Otomatik Meteoroloji İstasyonları (6152EU, 6162EU), bu tür çalışmalar için kritik olan aşağıdaki parametrelerin ölçümlenebilmesine olanak tanır:
 

 

Zorlu Enerji Denizli/Kızıldere Jeotermal Santrali'nde Vantage Pro2 Plus istasyonu.
 
 

Rüzgar Hızı,  
Rüzgar Yönü,  

Hava Sıcaklığı,  
Bağıl Nem,  
Barometrik Basınç,  
Yağış (toplam yağış ve yağış oranı),  
Güneş Radyasyon,  
UV Radyasyon,  
Su ve Toprak Sıcaklığı,  
Toprak Nemi.  
 
     
 

Meteoroloji istasyonunuzu bilgisayara bağlayarak, tesislerinizdeki anlık hava durumu bilgisini sürekli olarak takip edebilir ve arşivleyebilirsiniz. Ayrıca bu verileri internete yükleyerek, gerçek zamanlı yayın yapan bir hava durumu raporlama web sitesi oluşturabilir, diğer tesislerinizdeki yetkililerin, müşterilerinizin ve dileyen herkesin bu verilere istedikleri anda ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz. WeatherLink yazılımı vasıtasıyla, ticari veya özel uygulamalara yönelik, tesislerinizdeki hava koşullarına ilişkin analizler veya sunumlar hazırlayabilirsiniz.

 
                 
 
Telefon veya internet üzerinden alınan genel hava durumu tahmin ve raporlama hizmetleriyle mukayese edildiğinde, kendi tesislerinize ait bir meteoroloji istasyonuna sahip olmanın oldukça büyük avantajları vardır:
 
Hava durumu bilgisi sizin lokasyonunuza özeldir. Yüksek binalar, büyük su kütleleri, tepeler, vadiler lokal hava durumunu etkileyen faktörlerdir. Ancak hava durumu raporlama hizmetleri bölgesel olmak durumundadır ve her lokasyona özel koşulları dikkate alarak hazırlanmaları mümkün değildir.
 
 
 
 


Davis Vantage Pro2 Meteoroloji İstasyonları; İSTAÇ A.Ş. /İstanbul (yukarıda) ve
İZAYDAŞ A.Ş./İzmit (aşağıda) firmalarının Katı Atık Düzenli Depolama ve Yakma Tesisleri’nde yıllardır başarıyla hizmet vermektedir.
 

 
Sürekli olarak veri kaydı tutabilirsiniz. Size özel bir meteoroloji istasyonuna sahip olarak, baştan yapacağınız oldukça ekonomik bir yatırımla, sonradan ilave hiçbir masraf yapmadan (abonelik bedeli gibi) uzun yıllar boyunca ihtiyaç duyduğunuz tüm veriler istediğiniz anda karşınızda olacaktır.
 
 
Verileri, ihtiyacınıza yönelik olarak istediğiniz biçimde görüntüleyebilirsiniz. WeatherLink yazılımı size, istasyonunuzun ölçtüğü tüm
verilere ilişkin grafikler oluşturabilme ve bu
verileri isterseniz MS Word veya MS Excel ortamına aktarabilme imkanı tanıyan oldukça esnek bir altyapıya sahiptir.
 
     
 
 
  Davis Vantage Pro2 meteoroloji istasyonları (6152EU, 6162EU); kolay kurulumu, düşük bakım maliyeti, otomatik veri kayıt/yönetim özelliği ve internete uyumluluğu ile, endüstriyel meteoroloji sistemlerinden daha ekonomik koşullarda, sağlam, güvenilir ve yüksek hassasiyetli bir meteoroloji istasyonuna sahip olmanıza imkan tanır.

Air Liquide (Texas) mühendisleri, nitrojen ve oksijen üretim planları yaparken ve tesis güvenliği takibinde Davis meteroloji istasyonlarını kullanmaktadırlar.

 
     
  Son yıllarda çevre sorunları ve şehircilik çalışmaları ile araştırmalarında, meteorolojik bilgiler yaşamsal bir önem taşımaktadır. Şehrin büyüme yönlerinin belirlenmesi, cadde ve sokaklarının planlanması, organize sanayi bölgelerinin ve fabrikalarının kuruluş yerlerinin seçimi için meteorolojik etütlerin yapılması şarttır. Yapılacak binaların tipleri bile o bölgenin iklim bilgilerine göre seçilmelidir. Bunlara dikkat edilmediğinde çevre ve hava kirliliği büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Meteorolojik şartlar dikkate alınmadan yapılan şehirleşme, sanayileşme insan hayatı için çok büyük bir tehlike arz etmektedir. Bu nedenle yanlışları düzeltmek için maddi ve manevi ödenen fatura, meteorolojik hizmetlerin daha sağlıklı olarak verilmesi için yapılacak yatırımların çok üzerindedir.  
 
 
 
 
 
 

Anatolia Minerals firmasının Erzincan, İliç'teki altın madeninde hava durumu gözlemleri Vantage Pro2 istasyonu ile yapılmaktadır.
 


Erikli Su ve Meşrubat San. ve Tic. A.Ş.'nin Bursa, Kestel'deki üretim tesisleri çevresel gözlem çalışmalarında Vantage Pro2 kullanmaktadır.

 
 
 
 
 
 
 

OPET Petrolcülük A.Ş., Marmara Ereğlisi Terminali ve Dolum Tesisleri'nde Vantage Pro2.
 


Koza Altın İşletmeleri A.Ş.'nin İzmir, Bergama'daki Ovacık Altın Madeni'nde Vantage Pro2.

 
 
 
 
 
 
 

Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi (UNIDO-ICHET) Türkiye Ofisi tarafından tasarlanan mobil karavanda Vantage Pro2.
 


Türkiye’deki pek çok üniversite gibi Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü de yaptığı çevresel gözlem çalışmaları için Vantage Pro2 Meteoroloji İstasyonu’nu tercih etmiştir.

 
 
 
 
   
 
     
 
   
 
 
 
 

 Rüzgar Enerjisinde

 Uygulamalar Ana Sayfa

Bilimsel Araştırmada